Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Miejsko-Gminna Bliblioteka

Publiczna w Glinojecku

Nowości

Zaprzyjaźnione

glinojeck 
 gok
 glinojeck info
 fb-art

Biblioteka inspiruje

DSC 0816 małeJuż po raz trzynasty w całej Polsce od 8 do 16 maja obchodzimy Tydzień Bibliotek, w tym roku pod hasłem "Biblioteka inspiruje". Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Glinojecku z tej okazji 9 i 12 maja 2016 r. gościła przedszkolaków z Miejsko-Gminnego Przedszkola w Glinojecku na lekcjach bibliotecznych. Zajęcia były podzielone na dwa bloki tematyczne. Pierwsza część poświęcona była historii książki druga zaś drodze książki od pisarza do czytelnika w XXI wieku. Lekcja była przeprowadzona za pomocą prezentacji multimedialnej. W zajęciach udział wzięło 80 dzieci z czterech grup przedszkolnych wraz z wychowawcami i opiekunami grup.

 

Dzieci na wstępie zapoznały się z biblioteką, następnie omówiliśmy historię książki zaczynając od tego jak książka wygląda dziś a jak wyglądała kiedyś i jak się zmieniała na przestrzeni wieków. Przedszkolaki poznały budowę książki współczesnej a także pierwowzory książek jakimi były tabliczki gliniane z pismem klinowym dwustronnie zapisywane stosowane od IV do I tysiąclecia p.n.e. przez Sumerów, Asyryjczyków, Babilończyków oraz łączone ze sobą tabliczki drewniane, ołowiane lub z kości słoniowej, używane w starożytnej Europie, głównie w Grecji i Rzymie. W starożytnych Chinach pisano na deseczkach bambusowych i drewnianych, w Indiach na odpowiednio spreparowanych liściach palmowych. Narzędziami pisarskimi w zależności od materiału były m.in. rylce, ostro zakończone trzciny i ptasie pióra.

Dzieci poznały takie określenia jak papirus oraz pergamin, które to materiały narzuciły książkom rękopiśmiennym formę zwoju stosowanego od IV tysiąclecia p.n.e. do V w. n.e. a następnie zastąpionym przez wieloskładnikowy kodeks. Przełomem w produkcji książek było wynalezienie przez Jana Gutenberga w XV wieku metalowej formy do odlewania czcionek. Wynalazek ten umożliwił zwielokrotnienie produkcji książki i miał decydujące znaczenie dla rozwoju cywilizacji.

Druga część spotkania poświęcona była drodze książki od pisarza do czytelnika. Omówiliśmy po kolei etapy powstawania książki współczesnej począwszy od autora po sposoby zapisywania tekstu, aż do czasu dostarczenia książki do księgarni. Przedszkolaki poznały kim jest i czym zajmuje się: Twórca, Wydawca, Redakcja, Grafik, Ilustrator, Drukarnia, Introligatornia, Księgarnia i Biblioteka.

Podsumowaniem lekcji były zagadki słowne sprawdzające i utrwalające wiedzę zdobytych wiadomości. Przedszkolaki bardzo aktywnie uczestniczyły w lekcji, odpowiadały na pytania, brały czynny udział w dyskusji. Następnie dzieci obejrzały film pt. Franklin i książka z biblioteki.

Mamy nadzieję, że hasło: "Wybieram bibliotekę" będzie kojarzyło się z biblioteką i to w pełnym tego słowa znaczeniu.