Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Miejsko-Gminna Bliblioteka

Publiczna w Glinojecku

Nowości

Zaprzyjaźnione

glinojeck 
 gok
 glinojeck info
 fb-art

Święto Dnia Matki

DSC 0047 dzień matkiŚwięto jest jednym z najbardziej upowszechnionych na świecie. W Polsce obchodzimy je 26 maja, a w innych krajach w poszczególnych miesiącach, w zasadzie przez cały rok. Historia święta ma swoje początki w starożytnej Grecji, gdzie oddawano hołd boginiom, które symbolizowały urodzaj i płodność. Antyczni przodkowie celebrowali w ten sposób święto Matki Natury. Inaczej wyglądały obchody w starożytnym Rzymie. Tam czczono boginię Cybele, uważaną za matkę wszystkich bogów. Obchody Święta zwane były Hilariami. Współcześnie prekursorem obchodów Dnia Matki była Wielka Brytania, gdzie od XVI w. zaczęto obchodzić matczyną niedzielę. W każdą czwartą niedzielę Wielkiego Postu młodzi ludzie i dzieci spędzali czas ze swoimi matkami, dziękując im za trud włożony w wychowanie i opiekę. Święto matek było też obchodzone w USA. To właśnie tam w XIX w. ustalono Dzień Matczynej Pracy, a w 1914 Kongres zatwierdził Dzień Matki jako święto narodowe. W Polsce początki święta związane są z Krakowem, gdzie było obchodzone już w 1914 r. Głównym założeniem Święta Matek jest podziękowanie za ich opiekę, a także okazanie szacunku i miłości.

 

24 maja 2016 roku z tej okazji Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Glinojecku zorganizowała zajęcia plastyczne z dziećmi klasy III c Szkoły Podstawowej w Glinojecku. Celem zajęć było wykonanie upominku dla swoich mam tj. Drzewko Szczęścia, pod okiem instruktorek plastycznych Pani Barbary Mioduszewskiej i Pani Doroty Kraśniewskiej- pracowników Świetlicy Socjoterapeutycznej "Promyk" w Glinojecku. W zajęciach uczestniczyło 20 uczniów wraz z wychowawcą klasy Panią Bożeną Nowakowską.

Dzieci z dużą starannością wykonywały swoje dzieła tak aby spodobały się adresatkom niespodzianki. Instruktorki, wychowawczyni klasy oraz Biblioteka dołożyli wszelkich starań aby przedsięwzięcie było owocne. Dzieci wycinały na podstawie szablonów wszystkie elementy drzewa tj. pień, kwiaty oraz trawę i odpowiednio przytwierdzały, następnie instruktorki kleiły pnie drzew do podstawy gorącym klejem. Teraz tak pięknie wykonane prace będą mogły posłużyć za niezwykłą pamiątkę dla mam. Z okazji tego szczególnego święta życzymy wszystkim Mamom wszelkiej pomyślności, samych pełnych ciepła chwil, zdrowia, sił i codziennej radości.