Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Miejsko-Gminna Bliblioteka

Publiczna w Glinojecku

Nowości

Zaprzyjaźnione

glinojeck 
 gok
 glinojeck info
 fb-art

Bajka uczy, bawi i pomaga

DSC 0327małe

Czy warto w życiu posługiwać się kłamstwem?

To temat lekcji bibliotecznej z programu biblioterapii przeprowadzonej w poniedziałek 30 stycznia z klasą III a i uczniami z rewalidacji indywidualnej Szkoły Podstawowej w Glinojecku. Jej głównym celem było wprowadzenie dziecka w świat wartości uniwersalnych takich jak dobro i prawda, budowanie pozytywnego obrazu samego siebie w oparciu o prawdę oraz odróżnianie prawdy od fałszu na podstawie bajki pt. „Kłamstwo ma krótkie nogi”, wiersza pt. „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci” Juliana Tuwima. W trakcie prezentacji bajki uczniowie wypowiadali się na temat: Co to jest kłamstwo?, Jak się czuję, gdy ktoś mnie okłamuje?, Czy zdarza mi się kłamać?, Dlaczego kłamię? Następnie obejrzeli bajkę pt. „Chłopiec, który wołał o pomoc”, po czym odbyła się inscenizacja tej bajki w wykonaniu słuchaczy. Na podstawie poruszonych przykładów i własnych doświadczeń, uczniowie samodzielnie doszli do wniosku, że w życiu nie warto posługiwać się kłamstwem. Spośród siebie drogą tajnego głosowania wybrali króla i królową godnego zaufania, czyli szkolnych przyjaciół, którym najchętniej powierzają swoje sekrety.

 

Kolejne spotkanie w bibliotece odbyło się 6 lutego, tematem tego spotkania była bajka M. Molickiej pt. „Księżycowy domek”. Jest to bajka, która, uczy dziecko radzić sobie z emocjami. Pomaga dziecku przeżyć trudne sytuacje, przezwyciężyć różnego rodzaju lęki. Świat w takiej bajce jest na pół realny, na pół fantastyczny, dzięki temu, że tworzy najbliższą percepcji dziecka rzeczywistość daje wsparcie w sytuacjach trudnych, pomaga uporać się z emocjami, które są dla dziecka niepokojące. Dzieci lubią się bać, gdy wiedzą, że za chwilę nastąpi przyjemne uczucie ulgi. Szczęśliwe rozwiązanie buduje pokłady optymizmu i nadzieję, że jego problemy też zostaną rozwiązane. W bajce jest opisana niebezpieczna sytuacja, którą dziecko rozpoznaje nie doznając szkody, poznaje ten lęk i uczy się spojrzeć na swoje problemy. Uczniowie trafnie rozpoznali emocje i charakter bohaterów bajki, następnie swoje spostrzeżenia zapisali pod odpowiednią postacią.
Bajki ku satysfakcji organizatorów spotkały się z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem dzieci. Lekcje poprowadziły: Pani Bożena Więckowska, Pani Urszula Wróblewska oraz Pani Anna Dołęgowska.