Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Miejsko-Gminna Bliblioteka

Publiczna w Glinojecku

Nowości

Zaprzyjaźnione

glinojeck 
 gok
 glinojeck info
 fb-art

Noc Bibliotek 2018 "Rzeczpospolita Czyta"

noc bibliot mini8 czerwca Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Glinojecku po raz pierwszy brała udział w IV ogólnopolskiej Nocy Bibliotek pod hasłem „Rzeczpospolita Czyta". Dla odwiedzających i czytelników biblioteka w tym dniu była czynna od godziny 9.00 do godziny 22.00. Wydarzenie uświetniła pisarka literatury młodzieżowej Paulina Hendel - gość specjalny wieczoru.


Z pisarką o godzinie 17.00 rozpoczęło się spotkanie autorskie, w którym udział wzięli harcerze z drużyn Płomyki Nadziei z Ościsłowa i Leśny Graal oraz grupa zuchowa Dreptusie z Glinojecka jak i lokalni mieszkańcy. Pani Paulina jest autorką post apokaliptycznej trylogii dla młodzieży „Zapomniana księga" oraz książek z cyklu „Żniwiarz". Bohaterzy tych powieści mają swoje źródło w podaniach, legendach i przekazach wywodzących się z polskich tradycji ludowych. Spotkanie autorka rozpoczęła od streszczenia swojej pierwszej książki „Strażnik", która jest pierwszym tomem cyklu „Zapomnianej księgi". Opowiedziała skąd pomysł na książkę, z jakich źródeł wiedzy korzystała, przy okazji przeprowadziła z osobami, które przyszły na spotkanie, rozmowę na temat dawnych wierzeń, zabobonów, demonów, bardzo zainteresowała wszystkich historiami, które sama wyczytała i mogła się nimi z nami podzielić. Autorka przedstawiła nam niektóre sylwetki demonów słowiańskich tj. Południca, Leszy, Baba Wodna, Ghul, Utopiec, Poroniec, Strzyga, Wampir. Spotkanie autorskie było bardzo interesujące. Pani Paulina odpowiadała wyczerpująco na wszystkie pytania jakie padały ze strony uczestników. Pisarka okazała się sympatyczną, ciepłą kobietą, która widać było, że o słowiańskich wierzeniach i swoich książkach mogłaby opowiadać godzinami. Po spotkaniu pani Paulina dała się zaprosić do wspólnych gier i zabaw z harcerzami, które odbywały się przed biblioteką. Następnie udaliśmy się na słodki poczęstunek do biblioteki w trakcie którego autorka rozdawała autografy na specjalnie przygotowanych na Noc Bibliotek pamiątkowych zakładkach do książek. Można było również kupić książki z dedykacją od pani Pauliny. A najbardziej aktywni uczestnicy dostali pamiątkowe przypinki.
Na koniec gier i zabaw harcerze otrzymali pamiątkowe dyplomy z podziękowaniami za aktywny udział w Nocy Bibliotek. Dziękujemy wszystkim za przybycie i czynny udział w zabawie, a w szczególności harcmistrzyniom drużynowym za zaangażowanie druhów w akcję kulturalną biblioteki.