Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Miejsko-Gminna Bliblioteka

Publiczna w Glinojecku

Nowości

Zaprzyjaźnione

glinojeck 
 gok
 glinojeck info
 fb-art

Wakacje z Biblioteką Publiczną 2018

miniNa przełomie lipca i sierpnia pracownicy Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Glinojecku przygotowali moc atrakcji dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Wakacyjny Tydzień z Biblioteką Publiczną połączył wielopokoleniową przygodą edukację i kulturę z promocją czytelnictwa. Imprezy kulturalne odbywały się pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Glinojeck, który aktywnie włączał się w przebieg wydarzeń.

Pierwszym letnim spotkaniem zorganizowanym przez MGBP był warsztat dziennikarski, podczas którego uczestnicy dowiedzieli się skąd czerpać niezbędne do zbudowania artykułu informacje, jak sprawdzać ich źródło oraz w jaki sposób napisać krótką notatkę prasową. Do ostatniego zadania posłużyła tajemnicza, pełna zagadek historia, którą należało wyjaśnić, a potem (po napisaniu notatki) przedstawić „na wizji", jako wiadomość z ostatniej chwili.
Drugiego dnia, we wtorkowe przedpołudnie młodzież, dorośli i seniorzy odkrywali swoją wewnętrzną siłę podczas warsztatu z asertywności, poznając w teorii oraz praktyce techniki i strategie służące do skutecznego odmawiania bez poczucia winy, wyrażania swoich opinii z poszanowaniem dla czyichś zasad i światopoglądu. Podczas zajęć uczestnicy w zaaranżowanych scenkach oraz przykładowych sytuacjach ćwiczyli również umiejętność obrony przed agresją słowną. W drugiej części spotkania Seniorom został udzielony instruktaż pierwszej pomocy przez firmę Klonik – partnera wydarzenia.
Natomiast w środę 1 sierpnia w 74 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego bibliotekarki zorganizowały glinojeckie spotkanie upamiętniające to wyjątkowe, historyczne wydarzenie, przywołując wspomnienia powstańców oraz mieszkańców ówczesnej Warszawy, minutą ciszy oddając hołd tym, którzy walczyli o wolność, a także poprzez wspólny, kameralny koncert pieśni patriotycznych, odbywający się przy akompaniamencie gitary Andrzeja Ładowskiego – glinojeckiego solisty i instrumentalisty.
Czwartkowe popołudnie poświęcone było przede wszystkim najmłodszym, którzy w plenerze mogli posłuchać historii o rodzinie Bystrzaków – bezpiecznie nad wodą, przyjaciołach ze Stumilowego Lasu i historii niesamowitych przygód Dziesięciu Skarpetek. Jednocześnie w trzech miejscach dla dzieci w ramach akcji Całe Miasto Czyta Dzieciom – Poczytajki opowieści, bajki i bajeczki czytali pracownicy biblioteki oraz kilkoro wolontariuszy. Wydarzenie połączone zostało z tematycznymi zabawami i konkursami oraz pokazem pierwszej pomocy przeprowadzonym przez firmę Klonik.
Ostatniego dnia, w zeszły piątek odbyły się ostatnie warsztaty. Tym razem z zakresu teatru improwizacji. Ze względu na ich wielopokoleniowy charakter, uczestniczyli w nich zarówno dorośli, jak i dzieci. Podczas spotkania poćwiczyć można było zarówno podstawowe zadania aktorskie, jak i koncentrację, koordynację oraz mimikę i plastykę ruchu, a wszystko w pełnej humoru atmosferze. Ukoronowaniem zajęć było wystawienie krótkiej etiudy improwizowanej, w której grali wszyscy – i mali, i duzi.
Za organizację Tygodnia z Biblioteką Publiczną odpowiedzialni byli pracownicy MGBP: Urszula Wróblewska – kierownik biblioteki, Patrycja Kruszewska i Ewa Czubak – bibliotekarze oraz gościnnie – Małgorzata Żdanowska (pedagog, instruktor teatru).

Jesienią glinojeccy bibliotekarze planują już kolejne wydarzenia, a wraz z nimi cały wachlarz zajęć, warsztatów oraz spotkań dla każdego.