Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Miejsko-Gminna Bliblioteka

Publiczna w Glinojecku

Nowości

Zaprzyjaźnione

glinojeck 
 gok
 glinojeck info
 fb-art

logo BN 120

logo instytut 120

BP 120

logo MKWCZ 120

legimi 120

logo BW 120

 

Hołd Pamięci Bohaterom!

33 miniTegoroczne, III Zaduszki Gminne organizowane przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Glinojecku odbyły się 16 listopada 2019 r. Tego dnia wspólnie z mieszkańcami i przedstawicielami samorządu złożyliśmy hołd Bohaterom Wojennym i Synom Niepodległej Polski pochodzącym z Glinojecka. Niestety wielu z nich nie przeżyło wojen w jakich przyszło im walczyć, wielu z tych, którzy przeżyli osiedlili się w innym zakątku Polski lub w innym kraju. Należy jednak pamiętać, że wszyscy walczyli w jednym celu: O WOLNĄ I NIEPODLEGŁĄ OJCZYZNĘ w jakiej możemy żyć dziś w pokoju.


     Przedstawione wspomnienia przybliżyły zebranym sylwetki bohaterów, glinojeckich żołnierzy walczących w różnych formacjach wojskowych. Wielu glinojecczan rozpoznało w nich swoich przodków, krewnych, znajomych, sąsiadów, współpracowników. Wydarzenie uświetnił koncert patriotyczny w wykonaniu zespołu HarceSZ W.G. z Ciechanowa, z własnymi aranżami znanych pieśni powstańczych i wierszy.
     Losy pokolenia Niepodległej były niełatwe, wiązały się z ciągłą walką o przeżycie z dala od rodzinnych domów a także kraju. Upragnioną stabilizację przyniósł dopiero koniec II wojny światowej, jednak wielu bohaterów, którzy przeżyli m.in. Józef Tadeusz Jaroński nie powrócili nigdy do Polski, wybrali dobrowolną emigrację ze względu na sytuację polityczną zaistniałą w kraju po 1945 r. Józef Tadeusz Jaroński do końca swojego życia czuł się Polakiem i pozostał obywatelem Polski, w swoim gościnnym wystąpieniu zaznaczył Tadeusz Sznajder - spokrewniony z braćmi Jarońskimi. W upamiętnieniu wziął także udział Jan Gadomski – Strażak i Prezes honorowy OSP w Glinojecku. Na zakończenie słowa refleksji i modlitwy wygłosił ks. Proboszcz Glinojeckiej Parafii – Adam Staniszewski.
     Do wglądu były też wystawione dokumenty wojskowe obu braci Jarońskich, a także odznaczenia wojenne: Ordery i Krzyże Zasługi. Był to ważny wieczór pod względem tożsamości kulturowej regionu i cieszył się bardzo dobrym odbiorem publiczności.