Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Miejsko-Gminna Bliblioteka

Publiczna w Glinojecku

Nowości

Zaprzyjaźnione

glinojeck 
 gok
 glinojeck info
 fb-art

"Bezpieczna zima" i "Pomocnicy Świętego Mikołaja"

P1040792 małePod takim hasłem dnia 11 grudnia odbyły się zajęcia dla dzieci klas pierwszych zoraganizowane przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Glinojecku oraz Ochorniczą Straż Pożarną w Glinojecku. Spotkanie zostało podzielone na dwa bloki tematyczne.

 

W pierszy blok rozpoczęli strażacy z OSP w Glinojecku. Jeden ze strażaków omówił dzieciom najważniejsze zagadnienia przeciwpożarowe oraz przypomiał numery alarmowe. Pierwszaki uczyły się dbać o swoje bezpieczeństwo oraz udzielać pomocy innym podczas zimy. Poza tym zostały zaprezentowane praktyczne i teoretyczne aspekty udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Podczas tej nietypowej lekcji strażacy zaprezentowali dzieciom torbę medyczną będącą w posiadaniu jednostki. Pokaz miał na celu przede wszystkim pomóc dzieciom w przełamaniu oporów w niesieniu pierwszej pomocy. Pierwszaki mogły np. założyć aparaty tlenowe służące do wejścia do zadymionego pomieszczenia. W trakcie spotkania zaprezentowano m. in. prawidłową resuscytację krążeniowo-oddechową, bezprzyrządową oraz przyrządową z podaniem tlenu, unieruchomienie złamań i podejrzeń złamań kości i zwichnięć, ochronę przed wychłodzeniem lub przegrzaniem, prowadzenie wstępnego postępowania przeciwstrząsowego poprzez właściwe ułożenie osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Dzięki spotkaniu pod hasłem "Bezpieczna zima" dzieci zwiększą swój poziom bezpieczeństwa. Taki rodzaj edukacji jest doskonałą formą uświadomienia i przekazania dzieciom zasad bezpiecznych zachowań i postępowania w przypadku wystąpienia zagrożenia.

Następnie po spotkaniu ze strażakami dzieci przeszły do lokalu Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Glinojecku, w którym czekała na nich niespodzianka. W tym dniu pomieszczenie biblioteki zmieniło się w lodowy pałac. Wspaniałą atmosferę zapewniły stroje pań bibliotekarek, które przebrały się za skrzaty. Pierwszaki przy piosence "Krasnoludek" miały do wykonania kilka zadań, aby z godnością dołączyć do grona "Małych pomocników Świętego Mikołaja". Bez wątpienia dzieci podeszły do zadań z ogromnym entuzjazmem. W rytm muzyki uporały się z każdym zadaniem. W dalszej części magicznej podróży dzieci przyrzekły być dobrymi i grzecznymi pomocnikami Świętego Mikołaja. Całość dopełniły Anna Kalińska-Orłowska oraz Ewa Czubak, które każdego ucznia odznaczyły orderem "Małego pomocnika Świętego Mikołaja" oraz dyplomem dla całej klasy. Dla pierwszaków została zorganizowana jeszcze jedna niespodzianka. Po pewnym czasie dzieci odwiedził sam Święty Mikołaj z wielkim workiem prezentów. Każdy milusiński otrzymał od Mikołaja mały upominej oraz słodkości. Na koniec dzieci w podziękowaniu za prezenty zaśpiewały świąteczną piosenkę.

Strażakom oraz samemu Swiętemu Mikołajowi dziękujemy za pomoc w organizacji tego magicznego dnia.

 

Kierownik wraz z pracownikami

MGBP w Glinojecku