Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Miejsko-Gminna Bliblioteka

Publiczna w Glinojecku

Nowości

Zaprzyjaźnione

glinojeck 
 gok
 glinojeck info
 fb-art

logo BN 120

logo instytut 120

BP 120

logo MKWCZ 120

legimi 120

logo BW 120

 

Od owcy do swetra

SAM 4977 małeDnia 22.11.2016 roku w Filii bibliotecznej w Ościsłowie odbyła się lekcja biblioteczna z grupą przedszkolną z ZSO w Ościsłowie. W lekcji udział wzięło 12 dzieci wraz z paniami Martą Perczyńską i Dominiką Jasińską. Gościem specjalnym była pani Zofia Strzemińska, która zajmuje się rękodziełem.

W bibliotece znajduje się sporo książek na temat szydełkowania bądź robótek na drutach, które możemy wykonać z wełny. Tylko skąd się wełna bierze? Wiadomo od owiec tylko co z nią zrobić, żeby mieć potem piękny sweter, komin, czapkę, rękawiczki czy skarpety? Razem z przedszkolakami omówiliśmy kolejne etapy produkcji wełny. Najpierw owce golimy. Potem taką surową wełnę rozczesujemy, czyli gręplujemy a służą do tego specjalne szczotki. Kolejnym etapem jest przędzenie wełny, które dzieci mogły zobaczyć na filmie. Po uprzędzeniu mamy gotowa wełnę, z której możemy robić przeróżne rzeczy. A jakie doskonale pokazała i wyjaśniła dzieciom pani Zofia. Przedszkolaki wiedzą już jak wyglądają druty i szydełko jak się nimi posługiwać. Każdy mógł spróbować swoich sił z włóczką i szydełkiem. Pani Zosia pokazała również kilka swoich prac, które wywarły wrażenie na maluchach, bo jak z takiego kłębka można zrobić czapkę czy sweterek.

Na koniec zajęć wszyscy bez wyjątku zostali obdarowani przez panią Zofię przepięknymi ozdobami świątecznymi wykonanymi na szydełku. Za co serdecznie dziękujemy jak i za czas poświęcony na zajęcia.