Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Miejsko-Gminna Bliblioteka

Publiczna w Glinojecku

Nowości

Zaprzyjaźnione

glinojeck 
 gok
 glinojeck info
 fb-art

W oczekiwaniu na Boże Narodzenie w Bibliotece

SAM 5123 małeWszyscy oczekujemy Bożego Narodzenia dlatego dziś 20.12. 2016 roku spotkaliśmy się w Filii Bibliotecznej w Ościsłowie z grupą przedszkolaków z ZSO w Ościsłowie na zajęciach poświęconym zbliżającym się świętom. W zajęciach udział wzięło 20 przedszkolaków w wieku 3-5 lat wraz z paniami Martą Perczyńską i Dominiką Jasińską. Gościem specjalnym był święty Mikołaj, w którego wcielił się uczeń gimnazjum Dominik Strzyż.

 

 

Pamiątkę pierwszego Bożego Narodzenia świętujemy co roku, dlatego zajęcia zaczęły się od przedstawienia jego historii. Następnie omówiliśmy bożonarodzeniowe tradycje. Zaczęliśmy od Wigilii, do której zasiadamy, kiedy na niebie pojawia się pierwsza gwiazdka. Następnie dzielimy się opłatkiem, który dawniej był bardzo kolorowy i ozdobny, a dzisiaj jest biały i ozdobnie wytłaczany. Na wigilijnym stole nie może zabraknąć dodatkowego nakrycia dla niespodziewanego gościa ani sianka pod obrusem. Na Wigilię przygotowujemy 12 potraw i każdej trzeba spróbować, by zapewnić sobie szczęśliwy kolejny rok. Nie zabrakło również rozmowy o kolędach i kolędnikach pasterce, szopce czy jasełkach, w której dzieci brały czynny udział.

Podsumowaniem naszego spotkania była rozmowa o świętym Mikołaju i prezentach. Jako ciekawostkę przedszkolaki usłyszały, że Święty Mikołaj niejedno ma imię na przykład w Anglii jest to Father Christmas a w Rosji Dziadek Mróz a w Niemczech Weihnachtsmann. Święty Mikołaj sprawił również niespodziankę dzieciom, gdy pojawił się na zajęciach z workiem pełnym prezentów, które wręczył grzecznym przedszkolakom.