Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Miejsko-Gminna Bliblioteka

Publiczna w Glinojecku

Nowości

Zaprzyjaźnione

glinojeck 
 gok
 glinojeck info
 fb-art

Poeci dla dzieci

SAM 5289małeOd 20.03. do 10.04.2017 w każdy poniedziałek odbywały się zajęcia czytelnicze dla uczniów klasy II SP z ZSO w Ościsłowie. Głównym celem zajęć było rozwinięcie aktywności czytelniczej wśród uczniów, dzięki poezji dziecięcej.

 

Wstępnem do każdych zajęć było czytanie prze uczniów „łamańców językowych” z książki Akrobatyka języka. Łamańce posiadały trzy poziomy trudności Trudny, Bardzo trudny, Dla Mistrza Języka. Drugoklasiści chętnie ćwiczyli łamańce, które usprawniają mowę i poprawiają dykcję, a w klasie drugiej jest nie jeden Mistrz języka.

Wiersze Jana Brzechwy, które czytaliśmy na pierwszych zajęciach, należą do klasyki literatury dziecięcej. Wiersze Brzechwy to świat przygód gdzie bohaterami są zwierzęta  i rośliny. Czytaliśmy więc „Kaczkę Dziwaczkę”, „Kokoszkę Smakoszkę”, „Stonogę” czy „Na straganie”.

Drugie spotkanie poświęcone było Marii Konopnickiej, która odkrywa przed dziećmi świat przyrody. Uczniowie za sprawą jej wierszy spotkały bociana- „Podróż na bocianie”, żaby-„Pan Zielonka” i wiele innych. Poznały także uroki przyrody i piękno pór roku.

Trzecie zajęcia poświęciliśmy twórczości Juliana Tuwima, którego wiersze również stanowią klasykę polskiej literatury dziecięcej. Wiersze Tuwima są zabawne , żartobliwe i satyryczne, bardzo podobały się dzieciom. Czytaliśmy więc „Lokomotywę”, „O Panu Tralalińskim”, „Idzie Grześ”, „Słówka i Słufka”. 

Ostatnie spotkanie przeznaczyliśmy na poezję Aleksandra Fredry. Piękne wierszyki nierzadko z morałem, bardzo przypadły uczniom do gustu najbardziej podobali się „Paweł i Gaweł”, „Małpa w kąpieli”, „Baba i cygan” czy „O czterech podróżnych”.

Najlepszym podsumowaniem spotkań z poezją w klasie drugiej  niech będzie fakt, że FB w Ościsłowie pozyskała kilku młodych czytelników, którzy aktywnie wypożyczają i czytają książki.