Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Miejsko-Gminna Bliblioteka

Publiczna w Glinojecku

Nowości

Zaprzyjaźnione

glinojeck 
 gok
 glinojeck info
 fb-art

Bądźmy EKO

 

SAM 5455małeDnia 05.05.2017 w Sali przedszkolnej w ZSO w Ościsłowie miała miejsce lekcja biblioteczna dla przedszkolaków Bądźmy EKO. W lekcji udział wzięło 16 dzieci w wieku 3-5 lat wraz z paniami Martą Perczyńską i Dominiką Jasińską.

Każdy z nas słyszał hasło bądź EKO, ale co to znaczy? Dzisiaj wraz z przedszkolakami postanowiliśmy to wyjaśnić. Bycie EKO to życie w równowadze z naturą i ochrona środowiska, w którym żyjemy. Zajęcia rozpoczęliśmy od obejrzenia bajki edukacyjnej „Rady na odpady”, której celem było wprowadzenie dzieci w tematykę ekologii i sposobach dbania przyrodę. Najpierw powiedzieliśmy sobie, co to są odpady i co należy z nimi robić. Po pierwsze segregacja odpadów tu omówiliśmy co gdzie wrzucamy, czyli jaki kolor pojemników odpowiada danemu rodzajowi śmieci żółty- plastik, zielony- szkło, niebieski-papier, brązowy- odpady zielone. Wyjaśnialiśmy też sobie co to są elektro śmieci i odpady wielogabarytowe. Omówiliśmy też pojęcie recyklingu, czyli powtórnego wykorzystania odpadów i zgodnie stwierdziliśmy, że jest to ważne dla środowiska, by nie produkować nowych śmieci, tylko wykorzystać istniejące. Po drugie oszczędzanie wody i prądu i tu przedszkolaki wykazały się niemałą wiedzą na ten temat maluchy wiedziały, że trzeba zawsze zakręcać kran podczas mycia zębów, naczyń nie myjemy pod bieżącą wodą, w trakcie prania wybieramy programy eko, zawsze gasimy światło, gdy wychodzimy z pomieszczenia a urządzenia elektryczne podłączamy do prądu wtedy, gdy ich używamy. Mówiliśmy też o niezaśmiecaniu otoczenia i o dbaniu o zwierzęta i rośliny.

Potem wyszliśmy do koszy na śmieci na zewnątrz gdzie przedszkolaki miały za zadanie posegregować śmieci, a następnie umieścić je w odpowiednim pojemniku po wykonaniu zadania wróciliśmy do sali przedszkolnej gdzie maluchy w ramach podsumowania obejrzały bajkę „Ekologiczny Dom”, która doskonale utrwaliła wiedzę przedszkolaków. Na koniec wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że od dzisiaj będziemy Eko.