Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Miejsko-Gminna Bliblioteka

Publiczna w Glinojecku

Nowości

Zaprzyjaźnione

glinojeck 
 gok
 glinojeck info
 fb-art

SKĄD SIĘ BIORĄ KSIĄŻKI W BIBLIOTECE

SAM 5575małe

Dnia 17.05.2017 w Filii Bibliotecznej w Ościsłowie odbyła się lekcja biblioteczna z przedszkolakami z punktu przedszkolnego przy ZSO w Ościsłowie. Celem lekcji było pokazanie dzieciom całego procesu powstawania książki. W zajęciach udział wzięło 15 przedszkolaków wraz z panią Martą Perczyńską.

Na początku zajęć dzieci obejrzały krótki film pokazujący historię książki, który był swoistym wprowadzeniem do tematu. Następnie krok po kroku śledziliśmy i omawialiśmy proces powstawania książek. Zaczęliśmy od autora/ pisarza, który wymyśla i opisuję treść książki. Po krótce omówiliśmy też różne sposoby zapisywania tekstu. Następnie wyjaśnialiśmy jaką rolę pełni wydawca, któremu pisarz proponuje swój tekst. Jeżeli wydawca akceptuje tekst kierowany jest on do redakcji gdzie przygotowuje się go do druku czyli ustala się wielkość druku, rodzaj oprawy, ilustracje, krój pisma. Tutaj również dokonywana jest korekta tekstu, której dokonuje korektor. Kolejny etap to opracowanie plastyczne dokonywane przez grafika i ilustratora. Dopiero potem trafia do drukarni, gdzie z tekstu i ilustracji powstają bajki, baśnie i lektury. Specjalnym oddziałem drukarni jest introligatornia, gdzie książki nabiera ostatecznego kształtu co przedszkolaki obejrzały na drugim zaprezentowanym filmie. Następnie gotowe książki trafiają do wydawnictw magazynów czy hurtowni a stamtąd do księgarń i bibliotek. Zgodnie stwierdziliśmy, że droga książki do biblioteki wcale nie jest łatwa.

Potem przeszliśmy do sali przedszkolnej gdzie maluchy wykonały kolorowe wąsate zakładki do książek, które zabiorą do domu.