Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Miejsko-Gminna Bliblioteka

Publiczna w Glinojecku

Nowości

Zaprzyjaźnione

glinojeck 
 gok
 glinojeck info
 fb-art

Cykl hydrologiczny

111Dnia 15 listopada 2017 roku w Filii Bibliotecznej w Ościsłowie odbyła się lekcja biblioteczna z dziećmi z punktu przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Ościsłowie. W lekcji udział wzięło 15 przedszkolaków wraz z paniami Martą Perczyńską i Dominiką Jasińską. Tematem zajęć był cykl hydrologiczny czyli obieg wody w przyrodzie.


Zajęcia zaczęliśmy od obejrzenia bajki edukacyjnej „PAXI cykl hydrologiczny", która pomogła wprowadzić dzieci w temat. Przedszkolaki dowiedziały się że woda, którą pijemy dzisiaj to ta sama woda którą piły dinozaury miliardy lat temu. Cząsteczki wody krążą nieustannie w przyrodzie często zmieniając stan skupienia. Maluchy poznały trzy stany skupienia ciekły, stały i gazowy. Następnie dowiedziały się jakimi etapami przebiega obieg wody. Zatem najpierw mamy parowanie, które powoduje ciepło Słońca. Cząsteczki wody są unoszone w górę i tworzą się chmury czyli następuje kondensacja. Później gdy krople wody stają się na tyle duże ciężkie żeby pod wpływem grawitacji spaść z chmur na ziemię mówimy o opadach. Wspólnie z przedszkolakami omówiliśmy różne rodzaje opadów: deszcz, śnieg, grad. Opady w części wsiąkają do gruntu a w części spływają do jezior i rzek gdzie ponownie parują, a cały cykl rozpoczyna się od początku.
Dodatkowo rozmawialiśmy o wpływie człowieka na obieg wody i o tym co zrobić by starczyło jej na wiele wiele lat.