Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Miejsko-Gminna Bliblioteka

Publiczna w Glinojecku

Nowości

Zaprzyjaźnione

glinojeck 
 gok
 glinojeck info
 fb-art

Dzień Pluszowego Misia i 60 lat Uszatka

małe1W dniach 21.11 i 22.11 w filii bibliotecznej w Ościsłowie odbyła się lekcja biblioteczna z dziećmi z zerówki i punktu przedszkolnego ze szkoły podstawowej w Ościsłowie. W lekcji łącznie udział wzięło 23 przedszkolaków. Tematem lekcji był Dzień Pluszowego Misia, który y przypada na dzień 25 listopada. To już czwarte spotkanie z misiami w bibliotece. Głównym bohaterem zajęć był Miś Uszatek, który w 2017 roku obchodzi 60 urodziny.

 

Zajęcia zaczęliśmy od przedstawienia, krótkiej historii powstania pluszowego misia. Następnie przedszkolaki, które w tym dniu przyniosły własne misie do biblioteki miały za zadanie przedstawić swoich pluszowych przyjaciół. Potem wspólnie obejrzeliśmy bajkę o misiu Uszatku, by następnie dowiedzieć się historii powstania tego misia. Postać Uszatka stworzyli Czesław Janczarski (poeta, prozaik, tłumacz) i Zbigniew Rychlicki (wybitny ilustrator, grafik, plakacista). Na początku na potrzeby czasopisma miś Czesław Janczarski stworzył historyjki o Misiu z klapniętym uszkiem, w wizerunek misia i ilustracje, które towarzyszyły misiowi w piśmie a potem w książkach Zbigniew Rychlicki. Miś Uszatek, którego pokochały dzieci wkrótce został bohaterem książek dla najmłodszych. Czesław Janczarski zebrał drukowane w „Misiu" przygody Uszatka i umieścił je pięciu książeczkach „Przygody i wędrówki Misia Uszatka", „Nowi Przyjaciele misia Uszatka", :Gromadka misia Uszatka", „Bajki Misia Uszatka", „Zaczarowane kółko misia Uszatka". W 1975 roku Se-Ma-For w Łodzi zaczął produkcję serialu animowanego z Uszatkiem w roli głównej. Zrealizowano 104 odcinki do tej pory oglądany jest przez dzieci na całym świecie.
Oczywiście nie mgło zabraknąć również innych misiów znanych z książeczek czy bajek dla dzieci, więc krótko porozmawialiśmy o misiach: Puchatku, Paddingtonie, Coralgolu, Yogim, Małym Misiu, Gumisiach czy troskliwych misiach. Na koniec zajęć przedszkolaki pięknie pozowały do zdjęć ze swoimi pluszakami i dostały misiowe obrazki do pokolorowania.