Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Miejsko-Gminna Bliblioteka

Publiczna w Glinojecku

Nowości

Zaprzyjaźnione

glinojeck 
 gok
 glinojeck info
 fb-art

Od buraka do lizaka, czyli jak powstaje cukier

min cukierJak powstaje cukier? Na to pytanie przedszkolaki uzyskały odpowiedź w trakcie lekcji bibliotecznej przeprowadzonej w Sali punktu przedszkolnego przy S P w Ościsłowie w dniu 17.10.018 r. W lekcji udział wzięło 13 przedszkolaków w wieku 3-5 lat.


Na początku zajęć przedszkolaki zobaczyły, jak wyglądają buraki cukrowe. Nie chciały uwierzyć, że z buraków produkuje się cukier. Dopiero gdy zostały „poczęstowane" burakami i sprawdziły jego smak i przekonały się, że faktycznie jest słodki. Następnie maluch obejrzały krótki film obrazujący produkcję cukru. Począwszy od zbioru buraków po pakowanie gotowego produktu. W ramach utrwalenia wiadomości przy pomocy zdjęć wspólnie z maluchami odtworzyliśmy proces powstania cukru. Mówiliśmy o różnych rodzajach cukru, tym do czego go używamy. Porównaliśmy też cukier biały i brązowy i omówiliśmy różniące pomiędzy nimi. Wspomnieliśmy również, że nie wolni spożywać cukru w dużych ilościach, ponieważ w nadmiarze szkodzi.
Na koniec stwierdziliśmy, że produkcja cukru wcale nie jest taka prosta. Wymaga pracy wielu ludzi. A ciekawostką jest fakt, że z 1 tony buraków cukrowych otrzymujemy około 140 kilogramów cukru.