Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Miejsko-Gminna Bliblioteka

Publiczna w Glinojecku

Nowości

Zaprzyjaźnione

glinojeck 
 gok
 glinojeck info
 fb-art

logo BN 120

logo instytut 120

BP 120

logo MKWCZ 120

legimi 120

logo BW 120

 

Od buraka do lizaka, czyli jak powstaje cukier

min cukierJak powstaje cukier? Na to pytanie przedszkolaki uzyskały odpowiedź w trakcie lekcji bibliotecznej przeprowadzonej w Sali punktu przedszkolnego przy S P w Ościsłowie w dniu 17.10.018 r. W lekcji udział wzięło 13 przedszkolaków w wieku 3-5 lat.


Na początku zajęć przedszkolaki zobaczyły, jak wyglądają buraki cukrowe. Nie chciały uwierzyć, że z buraków produkuje się cukier. Dopiero gdy zostały „poczęstowane" burakami i sprawdziły jego smak i przekonały się, że faktycznie jest słodki. Następnie maluch obejrzały krótki film obrazujący produkcję cukru. Począwszy od zbioru buraków po pakowanie gotowego produktu. W ramach utrwalenia wiadomości przy pomocy zdjęć wspólnie z maluchami odtworzyliśmy proces powstania cukru. Mówiliśmy o różnych rodzajach cukru, tym do czego go używamy. Porównaliśmy też cukier biały i brązowy i omówiliśmy różniące pomiędzy nimi. Wspomnieliśmy również, że nie wolni spożywać cukru w dużych ilościach, ponieważ w nadmiarze szkodzi.
Na koniec stwierdziliśmy, że produkcja cukru wcale nie jest taka prosta. Wymaga pracy wielu ludzi. A ciekawostką jest fakt, że z 1 tony buraków cukrowych otrzymujemy około 140 kilogramów cukru.