Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Miejsko-Gminna Bliblioteka

Publiczna w Glinojecku

Nowości

Zaprzyjaźnione

glinojeck 
 gok
 glinojeck info
 fb-art

logo BN 120

logo instytut 120

BP 120

logo MKWCZ 120

legimi 120

logo BW 120

 

Sprzęty domowe dawniej i dziś

DSC01662 minDnia 14.11.2018 w filii bibliotecznej w Ościsłowie odbyły się zajęcia edukacyjne z dziećmi z punktu przedszkolnego przy SP w Ościsłowie. W zajęciach udział wzięło 14 przedszkolaków w wieku 3-5 lat wraz z wychowawczyniami. Celem dzisiejszych zajęć było pokazanie dzieciom jak w przeciągu ostatnich 100 lat bardzo zmieniły się nasze domy i ich wyposarzenie.


Przy naszych współczesnych kuchniach te sprzed wieku, były miejscami, w których wrzało i bulgotało. Co można porównać do wielkiego gara zawieszonego nad ogniskiem. Dziś w kuchni potrawy gotuje się szybko i sprawnie. Nikt nie potrzebuje prawdziwego ognia tańczącego pod płytą. Kuchnie bardzo długo omijały zdobycze techniki. Przez dobre sto lat w kuchni niewiele się zmieniało, jej wyposażenie było bardzo ubogie. Gotowaniem nie zajmowała się pani domu tylko służba, a jej losy nikogo nie obchodziły. Swoistą rewolucję w kuchni wywołała „plita" czyli gruba blacha, którą przykryto domowe ognisko. Kociołki nie wisiały już nad ogniem co pozawalało lepiej dopilnować gotowanych potraw. Na blasze, oprócz garnków, zawsze stał wielki kocioł z wrzątkiem. Służący nosili zimną wodę wiadrami ze studni i wlewali do olbrzymiej kadzi ustawionej gdzieś w rogu. W kuchniach robiono też pranie, gosposie gotowały w kotle ubrania i pościele, a potem tarły je na tarze. Pranie Schło na strychu, a następnie było niesione do magla. Następne było prasowanie. Żelazka z duszą nagrzewały się dzięki wrzuconemu do specjalnego pojemnika węglowi drzewnemu. Okropnie przy tym dymiły, ważyły po kilka kilogramów. Prasowanie wymagało więc sporo siły.
Stopniowo nastąpił rozwój różnego rodzaju sprzętu gospodarstwa domowego, trudno sobie już dzisiaj wyobrazić, abyśmy mogli żyć bez lodówki, zmywarki, czy telewizora, piekarnika i innych urządzeń, które omawialiśmy.
By jeszcze lepiej pokazać różnice między domami „dawniej a dziś" przedszkolaki obejrzały filmik pokazujące ewolucję sprzętów domowych. Podsumowaniem zajęć był krótka animacja pokazująca nowoczesne sprzęty domowe wraz z wyjaśnieniem do czego służą.