Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Miejsko-Gminna Bliblioteka

Publiczna w Glinojecku

Nowości

Zaprzyjaźnione

glinojeck 
 gok
 glinojeck info
 fb-art

"Jak powstaje książka" i "W krainie bajek i baśni"

SAM 3311 małe16 lutego w Filii Bibliotecznej w Ościsłowie odbyła się lekcja biblioteczna z grupą przedszkolaków z ZSO w Ościsłowie. Zajęcia były podzielone na dwa bloki tematyczne. Pierwsza część poświęcona była powstaniu książki, zaś druga bajką i baśnią. W lekcji wzięło udział 8 dzieci w wieku 3-5 lat wraz z panią Martą Frankowską.

 

Pierwsza część zajęć miała na celu pokazanie dzieciom drogi książki od pisarza do czytelnika. Omówiliśmy po kolei etapy powstawania książki- od autora po sposoby zapisywania tekstu. Następnie skupiliśmy się na wydawcy, redakcji, drukarni, introligatorni. Rozmawialiśmy o tym czym zajmuje się korektor, ilustrator i grafik. Dzieci dowiedziały się także czym różni się biblioteka od księgarni. Maluchy mogły następnie obejrzeć egzemplarze książek przedstawiające znane bajki i baśnie, które wprowadzały w drugi temat zajęć.

Druga część lekcji poświęcona była bajką i baśnią. Maluchy dowiedziały się również o tym, iż każda bajka zawiera morał, a także o tym, iż baśnie są o wiele dłuższe i mogą mieć fantastycznych bohaterów, takich jak smoki, elfy czy krasnoludki. Potem rozmawialiśmy o najbardziej znanych baśniach. Aby maluchy odróżniały baśń od bajki przeczytaliśmy "Małego Czerwonego Kapturka" Charlesa Perraluta i "Żółwia i mysz" Ignacego Krasickiego. Na koniec każde z dzieci otrzymało obrazek Czerwonego Kapturka do pokolorowania.